053-353-8120

מה עדיף- לקנות דירה ישנה או משופצת?

אם כבר הסתובבתם בדירות שונות למכירה, בטח שמתם לב שלרוב, בייחוד באזורים ובשכונות וותיקות יותר, הדירות מתחלקות לשני סוגים עיקריים- דירות ישנות מאוד אשר ניכר מיד שהן זקוקות לשיפוץ, בין אם מאסיבי ובין אם מינורי, ולחילופין- דירות אשר עברו הליך שיפוץ, וניתן להיכנס ולגור בהן, לרוב- באופן מיידי. 

הבחירה בין שתי האפשרויות היא לא תמיד פשוטה, וכמובן שגם אין תשובה אחת נכונה- במאמר זה ננסה לעשות קצת סדר, כדי להקל עליכם בקבלת ההחלטה.

שאלה ראשונה- “כמה זה עולה?” 

בין אם מדובר בדירה למגורים, ובין אם בדירה להשקעה, ברוב המקרים פרמטר המחיר יהיה הגורם המשמעותי ביותר בקבלת החלטה. אבל איך משווים באופן רציונלי 2 נכסים שונים לחלוטין? האחד ישן והשני משופץ?! אז בואו ונבין איך זה עובד.

ברור הרי שנכס משופץ- תמיד יהיה יקר יותר. אבל(!) חשוב להבין כי לא תמיד עטיפת הספר מעידה על תוכנו. שיפוץ יכול להיות מאוד נוצץ מבחוץ, אך חסר ערך כאשר מדובר בתשתיות ישנות, מקולקלות או רופפות של הנכס המיועד, ולעיתים עיצוב הבית מבחוץ, יסתיר כשלים מהותיים שלא קיבלו טיפול ראוי בהכנת הנכס למכירה. 

בנוסף, לעיתים המחיר יעלה באופן דרסטי כאשר מדובר בדירה משופצת- מה שייתכן ויתאים לקונים מסוימים שיעדיפו לשלם יותר במידה ואהבו את הנכס ומתאים להם לקבל דירה מוכנה לכניסה מיידית או להשכרה ללא התעסקות נוספת עם בעלי מקצוע. מצד שני, דירה ישנה הזקוקה לשיפוץ, לרוב תהיה זולה יותר ותשקף את ההשקעה הכספית הנדרשת בהמשך על מנת להפכה ראויה למגורים, אבל כאן טמון מכשול נוסף- כמה יעלה לנו לשפץ את הדירה?! לא רק בעלויות השיפוץ על פני השטח, אלא גם מבחינת הקצאת משאבים נוספים כמו זמן, ויתור על ימי עבודה, השוואת מחירים מול ספקים, פיקוח על טיב העבודה, עיצוב וכן הלאה.

שאלה שנייה- “הצלחת להרגיש את הפוטנציאל?”

האם נכנסתם לדירה והרגשתם שאתם מצליחים לדמיין את עצמכם חיים בה? משפצים אותה? האם הדירה גרמה לכם לנוחות? להרגשה טובה?

מניסיוננו, ברוב המקרים התשובה לכך איננה חד משמעית. בדירה משופצת, שלרוב תהיה “מוארת” יותר, תסביר פנים ותהיה נעימה יותר למראה (ולעיתים אף האוויר בתוכה יהיה צח ונעים יותר) יהיה לנו קל יותר “להחליט” אם הדירה היא לטעמינו או לא, והאם אנחנו מוכנים להתקדם לשלב הבא. 

לעומת זאת, כאשר מדובר בדירות ישנות אשר זקוקות לשיפוץ, הן יכולות להיות דחוסות וחנוקות, מצבן עלול להיות לא מסביר פנים, בלשון המעטה, ולא תמיד נצליח להבין ולהחליט לגבי הפוטנציאל של הדירה והתאמתה לצרכינו. בעיניין זה, ידוע כי ישנם אנשים עם מסוגלות גבוהה מאוד להצליח לדמיין איך ניתן לשפץ, לסדר ואף לתכנן מחדש דירה מוזנחת למראה, ובעוד שאנשים אחרים, גם אם יתאמצו מאוד לא יצליחו לדמיין איך ניתן להפוך את הנכס למוצלח וכדאי.

הראשונים, אלו שניחנו בראייה מרחבית גבוהה, ויכולת לדמיין באופן משמעותי יותר, מיד יבחינו כיצד ניתן לייצר הלבשה או לקדם שיפוץ כלשהו על מנת להפוך את הנכס לכדאי. הם יצליחו להתרשם, ואף להתרגש, ממבנה החלל, מיקום החלונות והמסדרונות, הנוף, כיווני האוויר ועוד וכך יבינו אם הדירה מתאימה או לא מתאימה עבורם. 

אם לא ניחנתם ביכולות מופלאות אלו, להבין פוטנציאל חבוי- אולי תקחו איתכם חבר, או יועץ שיידע להראות לכם את הנכס במשקפיים אחרות.

שאלה שלישית- “האם לשפץ עושה לך את זה?”

אז איזה טיפוס אתם? מי שיעדיף לקבל הכל מוכן ולא “לשבור את הראש” או מי שאוהב לרדת לפרטים וחשוב לו שהדברים יעשו כמו שהוא רוצה? 

ישנם לא מעט קונים, אשר במכוון יעדיפו לשפץ את הדירה בעצמם, מסיבות שונות. ייתכן והם מכוונים לסטנדרט מסוים וירצו להבטיח אותו בדירה בעצמם, או שייתכן והם מתרגשים ונהנים מתהליכי האיפיון והעיצוב, בחירת האלמנטים והפריטים ותכנון והרכבה של החללים השונים, כפי שהם רואים ומדמיינים בעיניי רוחם. כאן כבר לחלוטין ייכנסו שיקולים אישיותיים ומקצועיים, של מי שפרוייקט כזה מרגש אותם ומי שיעדיפו לקבל מוצר מוגמר. 

בהקשר זה, רלוונטי גם לשאול שאלה נוספת- האם בזמן הנתון בחייכם, מול משאבי הזמן, המחויבויות הנוספות, העלויות ועוד- אתם מסוגלים לנהל ולהוביל פרויקט שיפוץ?

וכיצד בכלל ניתן לדעת כמה יעלה שיפוץ כזה? כדי להכין אתכם לשלב הבנת העלויות, נסביר כי יש 2 דרכים לתמחר פרויקט שיפוץ: 

הראשונה- “עבודה שחורה” הכוללת עבודות כגון: שבירת קירות, העתקת חלונות, חלוקה מחדש, הרמת ריצוף ישן ועוד. עבודה זו לרוב תתומחר ע”י קבלנים שיפוצים שונים בהתאם לגודל הדירה ולשינויים הנדרשים.

החלק השני של עבודת השיפוץ נקרא “עבודה לבנה”. במונח זה מתכוונים לרוב לעלויות התקנת ריצוף, דלתות, נגרות, פרקט, אלומיניום ועוד. גם כאן, העלויות ישתנו בהתאם לאלמנטים שבחרנו ואופן התקנתם. ככל שבחרנו במוצרים ייחודיים ומורכבים יותר- כך גם תגדל עלות השיפוץ.

שאלה רביעית- “האם אתה יודע מה אתה לא יודע?”

ישנם המון רכיבים, גלויים ונסתרים, בדירות מגורים, אשר עין שאיננה מקצועית- בכלל לא תדע להבחין. בעסקאות נדלניות, מדובר בכספים לא מבוטלים ובהחלטות הרות גורל ומשמעותיות ועל כן, אנו ממליצים להתגבר על אי הנעימות שמלווה אותנו לעיתים מול בעל הנכס, ולבקש לקיים דוח בדק מקצועי. איש בדק מנוסה ומיומן יידע לבדוק את טיב השיפוץ שנעשה, את טיב החומרים בהם נעשה שימוש, ולבדוק באמצעות עזרים מתקדמים רטיבויות נסתרות, בלאי בצנרות או מערכות החשמל ועוד כשלים שעלולים לצוץ בהקדם. השימוש בשירותי חברת בדק נכונים גם במקרה בו אנו רוצים “להעריך” את השיפוץ שנעשה (הרי אנחנו משלמים אותו במובן מסויים בתוך סכום הנכס) וגם המקרה בו אנו בוחנים דירה ישנה ורוצים לקבל אומדן לעיניין עלויות שיפוץ עתידיות במידה ונבחר לעשות זאת. 

כך או כך, בהחלטות כל כך משמעותיות בחייכם, אנו מציעים לא להתפשר ולקחת אנשי מקצוע איכותיים, אשר יילוו אתכם בתהליך ההחלטה. אנחנו בסוכנות קונקורד בעלי לא מעט ניסיון בתחום (ומכירים את כל אנשי המקצוע הנכונים שיוכלו לעזור לכם בתהליך) ונשמח לייעץ לכם במידת הצורך.

מוכר או קונה

השאירו פרטים ונענה לפנייתכם בהקדם

הצטרף לדיון

השווה מקומות אירוח

לְהַשְׁווֹת

למכור נכס מהר זה קונקורד נכסים!

פתח WhatsApp
1
קונקורד נכסים כאן לשירותך.
היי!
אפשר גם ליצור איתנו קשר בווטסאפ.
דילוג לתוכן